Puidustööriistad

Puidutööriistad igasse olukorda

Puit on üks vanimaid materjale, mida inimesed on kasutanud. Suures osas maailmas kergesti kättesaadav, reeglina ka võrdlemisi lihtsalt töödeldav ning ilmselgelt vastupidav. Pole imestada, et see on läbi aastatuhandete kasutust leidnud ning populaarne valik ka tänapäeva kodudes. Lehtpuust valmistatud lõikelaud, uhke ja mitmeid põlvi edasi pärandatud mahagonmööbel, ahjus põletamisega sooja andvad puuhalud ning kevadel õitsevad ja sügisel vilja kandvad õunapuud.

Puit sinu kodus

Vahet pole kelle koju sisse astuda, kindlasti leidub seal vähemalt üks asi, mis on puidust. Laud, toolid, voodiraam, kapp, riiul, kummut ja rohkemgi veel. Täispuidust mööbel on haruldasem, kuid osaliselt puidust või puidumassist tehtud mööbliesemeid leidub rohkelt. Olenevalt olukorrast võivad need olla ka paremaks variandiks kui täispuidust lahendus.

On ka inimesi, kes on puiduga tegelemisest enda hobi teinud. Selleks, et materjal lõikelauaks või mõneks muuks vajalikuks esemeks muuta, on mõned multifunktsionaalsed tööriistad juba täiesti piisavad. Lihtne tööriistakomplekt võiks aga leiduda igas kodus. Isegi kui tegu ei ole nokitsejaga, on aegajalt vaja mõni nael seina lüüa või riiul kokku kruvida. Sellises olukorras oled korralike tööriistade olemasolu eest kindlasti tänulik.

Puidutööriistad aias kasutamiseks

Eesti aedades kasvab tavaliselt vähemalt paar puud ja põõsast. Selleks et rohelus ka kaunis välja näeks, on vaja aga selle eest hoolitseda. Majapidamistes, kus leidub hekke, on kindlasti vaja korralike hekikääre, et põõsast lõigata ning sellest korralik tihe hekk kujundada. Kui hekk omapäi jätta, on tulemuseks hõre ja harali kasvav põõsas, mis ei täida oma otstarvet.

Kevadeti ootab kõiki aednikke ees aga viljapuude lõikamine. Puu kujundamisega on vaja alustada kohe, kui see on istutatud ning hoolduslõikust on vaja ette võtta iga aasta. Abiks on teravad ja tugevad oksakäärid. Kõrgemal asuvate vesikasvude lõikamiseks tasub soetada teleskoop oksalõikurid ning eriti jändrike okste lõikamiseks oksatangid.

Igasuguste aiatöödega kaasneb ka hunnik lehti ja oksi. Kevadised oksapõletuslõkked on mõnes mõttes kujunenud eramajadega linnaosadele iseloomulikuks, kuid lõkke tegemise asemel, mis on paljudes kohtades keelatud, võib okstele uue elu anda. Oksapurustaja on seejuures asendamatuks kaaslaseks – purustamisega tekkivat puidumassi saab kasutada peenarde katmiseks, et kaitsta neid öökülmade või umbrohu kasvamise eest. Sama oksamassi võib panna ka komposti või kasutada aiaradade rajamiseks.

Puit on kasulik materjal igas mõttes

Puidutööriistad on vajalikud ka neile, kes kasutavad kodus ahikütet ja kus talveks küttepuude ostmine on iga-aastane teema. Puulõhkuja annab aga vabaduse – enam ei pea ostma valmis saetud halge, mis võivad olla märgatavalt kallimad, vaid võib osta ebastandardsema kujuga pakud ja need ise sobiva suurusega halgudeks lõhkuda. Muidugi võib kasutada kirvest, ent puulõhkumismasina kasutamine on kiirem ja lihtsam. Ka enda metsast puid raiudes muudab puulõhkuja kasutamine protsessi lõpposa lihtsamaks.

Puit on meie ümber ning pole tõenäosust, et see kuskile kaoks. Korralik tööriistakomplekt ning spetsiaalsed tööriistad aitavad aga erinevate puidust esemete eest hoolt kanda ning neid vajadusel parandada. Nelja seina vahelt õue minnes tulevad aiatööriistad aga appi sellega, et muudavad vajalikud tegevused kiiremaks ning lihtsamaks.