Puidu viimistlemine ja tööriistad koju

Puidu viimistlus kipub remonditööd tehes või tööriistakasti sisu planeerides ununema. Tegelikult on puidu viimistlemine abiks väga paljude mööblitükkide uuendamisel ja parandamisel. Muidugi on selleks vajalikud nii puidu viimistlusvahendid kui ka erinevad tööriistad.

Millised tööriistad on parimad?

Kõik teavad, et odavaimad tööriistad pole parimad. Makita tööriistad on tunnustatud ja seda põhjusega. Kvaliteetsed Makita tööriistad muudavad töötegemise kiiremaks, kergemaks ning ei ole vaja iga natukese aja tagant uuesti poodi suunduda.

Kuidas aga alustada oma tööriistakasti sisustamist? Mõtle, mida sa teed. Puidu hööveldamine nõuab teisi tööriistu, kui rohenäpu aiandusplaanid. Kortermajades ehk vähem kasutusel, ent majades ja eriti maamajades hädavajalik on mootorsaag. Iial ei tea, millal mõni puu otsustab kukkuda ja siis on kasutusvalmis mootorsaag hädavajalik.

Esimene lisa võiks olla akutrell, mis on multifunktsionaalne tööriist: keera kruvisid ja mutreid, puuri auke või puhasta pindasid. Kõikide elektriliste tööriistade kõrval ei saa unustada tavalisi käsitööriistu. Võtame kruvikeeraja, kus parim variant on vahetatavate otsikutega lahendus: erinevates suurustes lapik otsik, ristpea, Hex ja Torx otsikud. Mutrivõtmeni minnes, kui võimalik, vali tellitav mutrivõti – mitmekümne erineva mutrivõtme asemel on olemas ja vajalik vaid üks.

Ja lõpetuseks ära unusta haamrit, näpitsaid, vaibanuga aga ka teipe! Universaalseim teip on hall majapidamisteip, tuntud ka kui MacGyveri teip. Kahepoolne teip on teine, mis võiks olemas olla. Selliselt saad, kui vaja, vältida kruvide või naelte kasutamist.

Varem või hiljem on vaja kodus midagi parandada, mööblit kokku panna või miskit seinale kinnitada. Kvaliteetsed tööriistad, puidu viimistlusvahendid ning korralikult varustatud tööriistakast tähendavad, et pole vaja iga väiksema asjaga sõpradelt abi paluda või meistrimehi palgata.

Milleks on puidu viimistlus vajalik?

Puidu kasutamine käib käsikäes paari möödapääsmatu faktoriga. Puit on naturaalne materjal, mis tänu oma poorsusele imab sisse põhimõtteliselt kõik, millega kokku puutub. See hõlmab ka mustust, sodi ja erinevaid vedelikke. Just selle ennetamiseks on vajalik puidu viimistlemine, et poorne pind isoleerida.

Puit proovib jõuda ümbritsevaga samale niiskustasemele. Just see on põhjuseks, miks ei ole tark tegu kuivamata ja „toore“ puidu hööveldamine aga ka muu töötlemine.

Millega viimistleda?

Vaha on üks populaarsemaid variante, kuna seda saab kasutada eraldiseisvalt aga ka lisandina mõnele muule viimistlusvahendile (nt pärast õlitamist). Poleerimise vajaduse tõttu sobib vaha paremini juba siledaks lihvitud puidupinnale. Töötlemata puidule on parem lahendus õlitamine. Õli tungib puidu pooridesse ning moodustub ühtne ja vastupidav pealispind. Tekkinud kate on õhku läbilaskev, see ei pragune ning kui vaja, on võimalik uuendada ka vaid üksikuid kohti.

Lakk tagab mõnes mõttes parima isolatsiooni, kuna lakikiht on tugev ja vastupidav. Küll tuleb puit aegajalt üle lakkida, sest ajaga kipub see nii pragunema kui kooruma. Miinuseks on see, et reeglina ei ole kohtparandus võimalik. Kogu lakitud ala on vaja üle lihvida ja uuesti lakiga katta.

Naturaalse puidusüü esiletõstmiseks ning rõhutamiseks on parim lahendus peits. Samas ei paku peits parimat kaitset ehk sellele on vaja lisada mõni teine läbipaistev viimistlusvahend nagu vaha või õli. Igal juhul on viimistluse abil puidu kasutamine mugavam, sest puit on ühtlane, siledam ja sõltuvalt valitud viimistlusmeetodist ka soojem!